Náš odborný tím

Náš odborný tím

Tento rok som v zásade nemal letnú dovolenku, pretože som ju venoval rozhodovaniu sa, či vstúpim do politiky, a písaniu volebného programu BOD ZLOMU. Nakoniec som dospel k tomu, že voľby 2020 budú skutočne kľúčové. Okrem možnosti vysporiadať sa s morálnym stavom našej politiky v nich vidím obrovskú príležitosť aj z hľadiska mojej odbornosti. Vlády Smeru a jeho koaličných partnerov nevyužili svoje silné mandáty, aby posunuli vpred slovenský vzdelávací systém, vedu a ich prepojenie na inovačný ekosystém. Na lacnú pracovnú silu sa už spoliehať nemusíme, a potrebujeme schopných ľudí s politickým mandátom, aby Slovensko bolo múdrou a inovatívnou krajinou na desiatky rokov dopredu.

Našťastie je veľa ľudí ochotných pridať ruku k dielu. Juraj Hipš zo SPOLU je náš koaličný partner, s ktorým sme za krátky čas rozbehli výbornú spoluprácu. Juraj je tiež na slovo vzatý odborník. Založil a skoro 20 rokov viedol Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Za ten čas sa stala jednou z najrešpektovanejších vzdelávacích organizácií na Slovensku, na ktorej pôde vznikli Sokratov inštitút pre aktívnych mladých ľudí, Komenského inštitút pre učiteľov a učiteľky a ocenenie Učiteľ Slovenska.

Dnes by sme s Jurajom chceli predstaviť ďalších ľudí, ktorí nám na našej ceste pomáhali a ešte budú pomáhať. Mnohých z nich ale veľmi predstavovať netreba, pretože majú dobrú povesť a preukázateľné výsledky vo svojich oblastiach.

Máme odborníkov a odborníčky z verejného sektora aj biznisu, regionálneho aj vysokého školstva, s množstvom rokov strávených na riadiacich pozíciách vo vzdelávacích inštitúciách rôzneho druhu. Pri všetkej skromnosti si myslím, že koalícia PS/SPOLU vyskladala najsilnejší tím pre vzdelávanie, vedu a inovácie. Posúďte sami:

Martin Poliačik je poslanec, člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu a šport, lektor.

Miroslav Kocúr bol prvý riaditeľ Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa, vytvoril a vedie ocenenie LEAF Award a učil na vysokej škole.

Silvia Pilková  je spisovateľka a miestna poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava – Ružinov.

Noémi Ráczová je výtvarníčka, učí na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach, dostala Cenu verejnosti Učiteľ Slovenska 2018.

Viola Želinská učí na gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach.

Jana Poláčiková je vysokoškolská pedagogička, aktivistka a bratislavská mestská poslankyňa.

Michaela Kršková je investičná manažérka a spoluzakladateľka Startup Awards.

Petra Hitková je odborná asistentka na Trnavskej univerzite a poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava – Staré Mesto.

Natália Nash je finančná analytička.

Jana Dologová je a prekladateľka a lektorka v súkromnom sektore.

Katarína Nadaská je etnologička.

Renáta Igľárová je aktivistka.

Tina Gažovičová je analytička vzdelávacích politík.

Dušan Meško je lekár a profesor internej medicíny.

Zuzana Munková bola riaditeľkou Spojenej školy Novohradská.

Tomáš Pešek je skúsený lektor, kouč a odborník na neformálne vzdelávanie a prácu s mládežou.

Andrej Schulcz bol riaditeľom mládežníckej organizácie.

Jana Sládečková bola riaditeľkou Odboru financovania regionálneho školstva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Mária Smreková bola riaditeľkou 1. súkromného gymnázia v Bratislave a obdržala Medailu prezidenta SR.

(Niektorí sa pýtajú, či zverejnenie na tomto zozname znamená automaticky členstvo v PS alebo SPOLU. Nie je tomu tak – okrem kandidátov a kandidátok tu máme aj nestraníckych odborníkov a odborníčky.)

Týmto zverejnením chceme vyslať aj signál o spájaní sa pre väčšiu vec. Neriešime, kto prišiel s Jurajom, a kto so mnou. Dohodli sme sa, že budeme fungovať ako jeden prepojený tím. Rád by som sa poďakoval všetkým vyššie uvedeným za ich čas a konštruktívnu pracovnú atmosféru, ktorú nastolili.

Okruh ľudí, s ktorými sa radíme, je ešte širší. Dostávame množstvo rád, ponúk na spoluprácu a tipov na návštevy. Snažíme sa odpovedať na všetky, ktoré bude v našich silách poňať. Ak sa chcete tiež zapojiť, napíšte prosím na vladosucha@progresivne.sk.

Čo robím

Zostaňme v kontakte